آموزش Power BI – راهنمای کامل معرفی Power BI

به آموزش Power BI توسط بیزینیک خوش آمدید. قبل از شروع سفرمان برای یادگیری یک فناوری جدید هوش تجاری با نام Microsoft Power BI ، باید مقدماتی در مورد آن بیاموزید. در این آموزش مقدماتی مایکروسافت پاور بی آی ، ما اطلاعات و بینش جالبی را در مورد این فناوری هوش تجاری برای شما ارائه خواهیم داد. از شما می خواهیم که کمی وقت بگذارید و این مقاله را کاملا مطالعه کنید، زیرا این مقاله به عنوان یک بلوک ساختمان برای یادگیری فن آوری پاور بی آیعمل می کند.

در اینجا فرض بر این است که بسیاری از شما از هوش تجاری و تجسم اطلاعات (data visualization) آگاهی ندارید. به خصوص در دنیای امروز که داده ها و اطلاعات ناجی هر سازمان و شغلی هستند. داده ها گنج دانش هستند و اطلاعات ارزشمندی هستند که توسط افرادی که تصمیمات سودآور و موثر را در زمان مناسب برای سازمان می گیرند مورد استفاده قرار می گیرند.

” هوش تجاری در مورد ارائه داده های مناسب در زمان مناسب به افراد مناسب است تا آنها بتوانند تصمیمات درستی بگیرند.”

Nic Smith with Microsoft BI Solutions Marketing

آموزش Power BI

قبل از اینکه به معرفی پاور بی آی بپردازیم ، اجازه دهید نگاهی گذرا به هوش تجاری (BI)  داشته باشیم.

هوش تجاری به گرفتن داده های خام از یک منبع داده ، تبدیل آن به داده های قابل استفاده و استفاده از آن برای تهیه گزارش و گرافیک حاوی اطلاعات مفید برای تحلیل داده ها اشاره دارد.

بیشتر بخوانید : آموزش هوش تجاری- آخرین ویژگی ها و برنامه های کاربردی

نمایش گرافیکی داده های جداول به عنوان تجسم داده ها (data visualization) شناخته می شود. این امکان را به کاربر می دهد تا اطلاعات مهم را از طریق چارت ها ، گراف ها، KPI ها ، نقشه ها و غیره تجسم کند تا فقط با دیدن آنها به بینش های ارزشمندی دست پیدا کنید. خوب Microsoft Power BI ابزاری برای  هوش تجاری است و قابلیت تجسم اطلاعات را دارد. قبل از شروع سفرمان برای یادگیری این فناوری جدید هوش تجاری با نام Microsoft Power BI ، باید برخی از اصول اولیه را در مورد آن بیاموزید.

Power BI چیست؟

Power BI یک سرویس هوشمند و آنالیز کسب و کار مبتنی بر ابر است که توسط مایکروسافت ارائه شده است. پاور بی آی مجموعه ایی از ابزارهای هوش تجاری و تجسم داده مانند SASS و برنامه ها و اتصالات داده است. ما می توانیم از داده های وارد شده در پاور بی آی برای تجسم و تجزیه و تحلیل داده ها با تهیه گزارش های قابل مقایسه ، داشبورد و برنامه استفاده کنیم.

پاور بی آی یک ابزار کاربرپسند است که دارای ویژگی جذاب drag-and-drop است و همچنین self-service است.

مایکروسافت سه نوع پلتفرم برای پاور بی آی ارائه داده است:

 • Power BI Desktop (یک برنامه دسک تاپ)
 • Power BI Service ( یعنی نرم افزار به عنوان یک سرویس sass)
 • Power BI Mobile  (برای دستگاه های iOS و Android)

همچنین ، می توانیم پاور بی آی را در هر دو پلتفرم داخلی و مبتنی بر ابر مستقر کنیم.

در تصویرزیر می توانید نگاهی به جریان روند پاور بی آی بیندازید.

چرا Power BI؟

پاور بی آی یک اصطلاح چتری است که چندین نوع سرویس مختلف را تحت پوشش خود قرار می دهد.

 1. یک سرویس BI مبتنی بر ابر به نام Power BI Services دارد که برای مشاهده و اشتراک گذاری داشبورد استفاده می شود.
 2. یک رابط گزارشگیری مبتنی بر دسک تاپ معروف به Power BI Desktop دارد.
 3. یک سرویس مفید دیگر Power BI Embedded است که بر روی یک پلت فرم cloud Azure اجرا می شود و ما می توانیم از آن برای ایجاد گزارش ، ETL و تجزیه و تحلیل داده ها استفاده کنیم.

علاوه بر این ،اجازه دهید چند نکته دیگر را نیز مطرح کنیم که چرا پاور بی آی امروزه ابزار بسیار مهمی محسوب می شود و اصلاً چرا به آن احتیاج داریم.

 • تجزیه و تحلیل آنی (Real-time) در پاور بی آی با برقراری ارتباط مستقیم با منابع داده می تواند انجام شود. همچنین ، با بروزرسانی داده ها ، اطلاعات را تا آخرین ثانیه به روز می کند.
 • می توانید از گالری ویژوال های سفارشی برای ایجاد تجسم های سفارشی خود استفاده کنید. تصاویرسفارشی دارای گزینه ها و دسته های زیادی هستند.
 • با استفاده از گزینه Quick Insights می توانید به سرعت بینش و مجموعه داده های مهم را در داده های خود جستجو کنید.
 • با منابع داده محلی مانند SQL Server ارتباط زنده یا غیر زنده برقرار کنید و از یک کانال امن برای دسترسی به داده ها از طریق دروازه های داده استفاده کنید. این امر باعث می شود که پاور بی آی بصورت سازمانی آماده شود زیرا اتصالات در محل ، انتقال داده را ایمن و فناوری را مقیاس پذیر و قابل اطمینان می کند.
 • می توانید از طریق  پاور بی آی به سایر خدمات مانند SQL Server Analysis  Services (SSAS) ، Microsoft Excel و غیره متصل شوید.
 • پاور بی آی یک نرم افزار عصر جدید است که از آخرین فن آوری ها مانند HTML 5.0 ، پایگاه داده های column store، رایانش ابری ، برنامه های تلفن همراه و غیره استفاده می کند.

تاریخچه Power BI

Power BI محصولی از مایکروسافت است که در یازدهم ژوئیه ۲۰۱۱ منتشر شد. در ابتدا توسط ران جورج در سال ۲۰۱۰ طراحی و ساخته شد ، وی آن را با نام پروژه هلال (Project Crescent) منتشر کرد. بعداً در سپتامبر ۲۰۱۳ ، مایکروسافت نام آن را به پاور بی آی تغییر داد و برای عموم عرضه کرد.

این نسخه از Power BI برای  Office 365 عرضه شد و از افزودنیهای مایکروسافت اکسل ، Power Pivot ، Power View ، Power Query در آن استفاده می کرد. در نسخه های بعدی ، مایکروسافت ویژگی های پیشرفته ای مانند زبان طبیعی پرسش و پاسخ

 (natural language Q&A) ، امنیت داده ها و اتصال داده ها در سطح سازمانی ، دروازه Power data و غیره را اضافه کرد.

اولین نسخه جامع عمومی پاور بی آی در تاریخ ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۵ منتشر شد. گارتنر در سال ۲۰۱۹  Power BIرا بطور رسمی به عنوان ابزار پیشرو در هوش تجاری معرفی کرد.

ویژگی های Power BI

برخی از مهمترین و جالب ترین ویژگی های پاور بی آی  را در زیر به شما معرفی می کنیم:

 • Visualizations/ custom visualizations (تجسم داده ها بصورت سفارشی)
 • GetData  (منابع داده) / اتصالات داده
 • Datasets (مجموعه داده ها)
 • Dashboards (داشبوردها)
 • Filters (فیلترها)
 • Ad hoc analysis (تجزیه و تحلیل موقت)
 • Reports/ ad hoc reporting (گزارش / گزارش موقت)
 • Trend indicators (شاخص های روند)
 • پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP)
 • Navigation pane (صفحه ناوبری)
 • Natural language Q & A box (جعبه پرسش و پاسخ به زبان طبیعی)
 • توابع و فرمول DAX
 • راه‌انداز برنامه Office 365
 • Content packs (بسته های محتوا)
 • تهیه گزارشهای تعاملی

بیشتر بخوانید : ویژگی های مایکروسافت Power BI – چرا Power BI در هوش تجاری به رهبری رسیده است؟

اجزاء Power BI

Power BI یک مجموعه نرم افزاری از هوش تجاری و داده کاوی است که مجموعه ای از سرویس های مختلف مایکروسافت است. این سرویس ها نقش ویژه ای دارند و با هماهنگی با یکدیگر کار می کنند تا پاور بی آی به عنوان یک عملکرد کامل شود. در این بخش از آموزش پاور بی آی با هر یک از این سرویس ها یا مؤلفه های پاور بی آی و نقش آنها آشنا می شویم.

 •  :Power Queryما از این سرویس برای دسترسی ، جستجو و تبدیل داده ها از منابع داده عمومی یا محلی / داخلی استفاده می کنیم.
 • Power Pivot  : این سرویس ابزاری را برای مدل سازی داده های گرفته شده از منبع داده در اختیار شما قرار می دهد تا از آن برای تجزیه و تحلیل استفاده کند.
 • Power View : این سرویس ابزارهای زیادی برای نمایش گرافیکی داده ها با استفاده از ویژوال ها و آنالیز داده ها ارائه می دهد.
 • Power Map : دارای ابزارها و قابلیت هایی برای تجسم داده ها و یا اطلاعات جغرافیایی مکانی بصورت سه بعدی در یک نقشه است. می توانید از این نقشه ها در گزارش Power BI استفاده کنید.
 •  Power BI Desktop : این یک ابزار توسعه همراه برای Power View ، Power Query و Power Pivot است. می توانید داده ها را از یک منبع داده وارد کنید ، آن را آماده و تبدیل کرده و از آنها در تجسم سازی برای ایجاد گزارش در Power BI Desktop استفاده کنید.
 • Power BI Website : این یک پلت فرم وب برای مشاهده و به اشتراک گذاری برنامه های Power BI یا راه حل ها است. با استفاده ازwebsite  Power BI ، می توانید داشبوردی از گزارشات ایجاد کنید و این داشبورد را با سایر کاربران Power BI به اشتراک بگذارید .
 • Power Service : اشتراک گذاری کتاب های کاری و نمایش داده ها با سایر کاربران را فراهم می کند. داده ها در فواصل منظم از منابع داده مبتنی بر ابر یا منابع داده محلی بروز رسانی می شوند.
 • Power Q&A  : با استفاده از گزینه Power Q&A ، می توانید داده های خود را جستجو کرده یا با وارد کردن سؤالات به زبان طبیعی ، بینش خود را کشف کنید. بلافاصله درخواست شما را می فهمد و نتایج مرتبط را برمی گرداند.
 • Power BI Mobile apps : کاربران تجاری در یک سرویس ابری از طریق تلفن همراه که نمونه ای از Power BI است گزارشات و داشبوردها را با هم به اشتراک می گذارند و از این طریق با هم در ارتباطند. دستگاه های تلفن همراه Android ، Windows و iOS از برنامه های تلفن همراه Power BI پشتیبانی می کنند.
 • Data Catalog : گزینه Data Catalog امکان جستجو و استفاده مجدد از کوئری ها را فراهم می کند.
 • Data Management Gateway  : این مؤلفه مدیریت تازه کردن داده های دوره ای ، مشاهده اطلاعات داده ها و نمایش جداول را انجام می دهد.

معماری Power BI

برای درک بهتر Power BI ، می توان معماری را به سه بخش یا مرحله تقسیم کرد:

معماری Power BI
 • یکپارچه سازی داده ها :

در Power BI می توانیم داده ها را از منابع داده مختلف با فرمت های مختلف وارد کنیم. در مرحله یکپارچه سازی داده ها ، پاور بی آی داده ها را از منابع داده های مختلف (استخراج) جمع کرده و آن را به یک قالب استاندارد تبدیل می کند. پس از یکپارچه سازی داده ها در پاور بی آی ، در یک محل ذخیره مشترک ، ذخیره می شوند.

 • پردازش داده ها:

هنگامی که پاور بی آی داده ها را در مکانی امن یکپارچه و ذخیره می کند ، داده های خام به پردازش نیاز دارند. چندین عملیات پردازش یا پاکسازی داده های خام مانند از بین بردن مقادیر زائد و غیره را انجام می دهد. بعداً ، ما قوانین مربوط به تجارت را بر روی داده های پردازش شده اعمال می کنیم که آن را با توجه به نیازهای تجاری ما تبدیل می کند. این داده تبدیل شده به انبارهای داده بارگذاری می شود. فرآیند کامل ETL را انجام می دهد.

 • نمایش داده ها:

در مرحله نهایی ، داده های پردازش شده از انبارداده حرکت می کنند و وارد پلت فرم های Power BI مانند Power BI Desktop می شوند تا گزارش ، داشبورد و کارت امتیازی ایجاد کنند. Power BI طیف گسترده ای از ویژوال ها را ارائه می دهد. همچنین می توانیم ویژوال سفارشی را از بخش مارکت وارد کنیم. از پلت فرم های توسعه گزارش ، می توانیم گزارش ها را در وب یا برنامه های تلفن همراه منتشر کنیم و آن را با سایر کاربران تجاری به اشتراک بگذاریم.

مطالعه بیشتر درباره معماری Power BI  : معماری Power BI

کاربران Power BI

کاربران Power BI با توجه به هدف استفاده از Power BI به چهار بخش طبقه بندی می شوند. این چهار نوع کاربر آنالایزر ، کاربران تجاری ، متخصصان فناوری اطلاعات و توسعه دهندگان هستند.

 1. تحلیلگران (Analysts):

تحلیلگران از Power BI برای تهیه گزارش ، داشبورد ، مدلهای داده و مطالعه آنها برای کشف بینش ارزشمند در داده ها استفاده می کنند. Power BI طیف گسترده ای از منابع داده را ارائه می دهد که یک تحلیلگر می تواند داده ها را از آنها استخراج کند ، یک مجموعه داده مشترک را ایجاد کند ، آن داده ها را برای تهیه گزارش و انجام تجزیه و تحلیل پاکسازی و آماده کند.

 • کاربران تجاری (Business Users):

کاربران تجاری در واقع همان کاربران عادی هستند که گزارشات و داشبوردهای موجود را که در وب سایت پاور بی آی یا برنامه تلفن همراه با آنها به اشتراک گذاشته شده ، مطالعه می کنند. کاربران تجاری با آخرین اطلاعاتی که به تصمیم گیری مهم در لحظه کمک می کند ، به روز می شوند. آنها همچنین می توانند برای هرگونه تغییر یا ناهنجاری در داده ها (در صورت بروز) یک اخطار هشدار تنظیم کنند.

 • متخصصان فناوری اطلاعات (IT professionals):

متخصصان فناوری اطلاعات عمدتاً نگران مقیاس پذیری ، در دسترس بودن و امنیت داده ها هستند. آنها همچنین تمام خدمات و کاربران پاور بی آی را بطور مرکزی مدیریت می کنند.

 • توسعه دهندگان (Developers):

توسعه دهندگان مسئول کلیه کارهای فنی هستند. نقش اصلی آنها ایجاد ویژوال سفارشی برای استفاده در Power BI ، تعبیه Power BI در سایر برنامه ها ، ایجاد گزارش و غیره است.

اتصالات داده در Power BI

تعداد زیادی منبع داده وجود دارد که می توانید داده ها را در Power BI استخراج کنید. می توانید به پرونده های داده در سیستم محلی خود ، پرونده های اکسل ، بانک اطلاعاتی Azure SQL ، فیس بوک ، Google Analytics ، مجموعه داده های Power BI و غیره متصل شوید. می توانید به منابع مبتنی بر ابر ، منابع داده از محل با استفاده از دروازه ها ، خدمات آنلاین ، اتصالات مستقیم و غیره متصل شوید. ما برخی از داده های متداول را در زیر ذکر کرده ایم.

 • فایل : Excel, Text/CSV, XML, PDF, JSON, Folder, SharePoint
 • دیتابیس : SQL Server database, Access database, Oracle database, SAP HANA database, IBM, MySQL, Teradata, Impala, Amazon Redshift, Google BigQuery و غیره .
 • Power BI : Power BI datasets  و .Power BI data flows
 • Azure : Azure SQL, Azure SQL Data Warehouse, Azure Analysis Services, Azure Data Lake, Azure Cosmos DB و غیره.
 • Online Services : Salesforce ، Azure DevOps ، Google Analytics ، Adobe Analytics ، Dynamics 365 ، Facebook ، GitHub و غیره.
 • سایر : Python script, R script, Web, Spark, Hadoop File (HDFS), ODBC, OLE DB, Active Directory و غیره .

قیمت گذاری Power BI

دراین بخش از قیمت های نسخه های مختلف  Power BI با ویژگی های آنها مطلع خواهیم شد. مایکروسافت سه برنامه قیمت گذاری برای Power BI را ارائه کرده است:

 • نسخه اصلی ، Power BI Desktop رایگان است و شامل ابزارهایی برای تجسم داده ها ، تهیه داده ها ، مدل سازی داده ها ، پاکسازی داده ها و انتشار گزارش ها به Power BI Service است.
 • Power BI Pro با قیمت اشتراک ۹.۹۹ دلار برای هر کاربر در هر ماه در دسترس است. قبل از خرید اشتراک ، می توانید ۶۰ روز بطور رایگان از آن استفاده کنید. این طرح برای Power BI Pro شامل ابزارهایی برای همکاری داده ، نمای ۳۶۰ در زمان واقعی برای داشبورد ، حاکمیت داده ها و آزادی انتشار گزارش در هر نقطه است.
 • Power BI Premium با قیمت ۴،۹۹۵ دلار در ماه برای یک منبع ذخیره سازی اختصاصی و تأسیسات محاسبات ابری در دسترس است.

شرکت هایی که از Power BI استفاده می کنند

Power BI یک نرم افزار نسبتاً جدید تجزیه و تحلیل کسب و کار در بازار است و خیلی سریع به محبوبیت رسید. این شرکت در حال حاضر مشتریان بزرگی در سراسر جهان جمع کرده است و به سرعت در حال گسترش است. در اینجا لیستی از چند نام بزرگ آورده شده است که از Power BI به عنوان نرم افزار تحلیل تجارت خود استفاده می کنند:

 • DELL
 • Capgemini
 • Nuevora
 • Accenture
 • Agile BI
 • Data Bear

مطالعه موردی Power BI در رولز رویس

در این بخش ، به طور مختصر به مطالعه موردی پاور بی آی خواهیم پرداخت. این کار به ما کمک می کند تا نقش پاور بی آی را در یک سناریوی واقعی درک کنیم. پرونده مورد بررسی در اینجا رولز رویس است. این شرکت ۲۰ ساله نیازی به معرفی ندارد.

از سال جاری این شرکت سالانه ۱۳۰۰۰ موتور برای هواپیماهای تجاری در سراسر جهان تولید می کند. موضوع مورد بحث ما پایگاه داده گسترده مشتریان و در حال افزایش است. حالا چالش های پیش روی شرکت و چگونگی اثربخشی پاور بی آی را با هم ببینیم.

مشکل

اساسی ترین چالش شرکت بهینه سازی هزینه های نگهداری ، هزینه های عملیاتی ، هزینه سوخت و غیره است. این امر تنها در شرایطی امکان پذیر است که شرکت بتواند داده های تولید شده توسط کلیه سیستم ها و تجهیزات هواپیما را ضبط کند در دسترس قرار دهد و تجزیه و تحلیل کند. با پیشرفت فن آوری ، سیستم ها می توانند سیگنال های بیشتر و بیشتری را ضبط کنند که داده ها از حسگرهای مختلف هواپیما تولید می شوند. این امر منجر به افزایش مداوم حجم داده ها شده است. بنابراین ، این شرکت به یک سیستم مدیریت و تحلیل داده مناسب نیاز داشت که سیگنال ها یا داده های مهم را فیلتر کند و از آنها برای تولید بینش استفاده کند.

علاوه بر این ، رولز رویس یک مدل سرویس و نگهداری از مشتری را با عنوان”TotalCare Services “

 راه اندازی کرد. این یک ابتکار عمل بسیار موفق بود که خدمات نگهداری موتور را برای مشتری حل می کرد. به همین منظور ، این شرکت نیاز به بینش مناسب در مورد داده ها داشت تا بتواند با مشتریان خود ارتباط برقرار کند.

تغییر

رولز رویس برای مدیریت و تجزیه و تحلیل ترابایت داده های حاصل از موتورها و سیستم های نگهداری پلتفرم های Microsoft Azure و Power BI را انتخاب کرد. این شرکت با کمک Microsoft Azure توانست داده ها را از مکان ها و منابع متنوع جمع آوری کند. و با کمک Microsoft Power BI ، آنها توانستند داده های استخراج شده را تجزیه و تحلیل کنند.

با استفاده از پاور بی آی ، آنها داشبورد و گزارشهایی را همراه با تصاویر و نمودارهایی حاوی اطلاعات مفید طراحی و ایجاد کردند. پیش از این ، ایجاد گزارش  از داده ها برای به دست آوردن بینش زمان بر بود. اما با استفاده از پاور بی آی ، کل فرآیند بسیار ساده انجام می شود. بنابراین ، پاور بی آی نقش مهمی در ارائه بینش ارزشمند از داده ها بر عهده دارد تا شرکت بتواند بر بهبود کارایی عملیاتی متمرکز شده و روابط طولانی مدت با مشتریان خود برقرار کند.

خلاصه

در اینجا آموزش مقدماتی در مورد Microsoft Power BI را به پایان می رسانیم. امیدواریم که به شما کمک کرده باشیم تا درک صحیحی از این فناوری بدست آورده باشید. در آموزش های بعدی ما در مورد موضوعات جالب و ابزار جالب تر پاور بی آی صحبت خواهیم کرد.

چنانچه سوالی در رابطه با آموزش پاور بی آی دارید می توانید سؤالات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید و از آموزش ها لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *